Apták - hand painted

Apták - autorské sady razítek

Irena Slavíková dětem- autorské sady razítek české výtvarnice

Irena Slavíková dětem- autorské sady razítek české výtvarnice
 

Irena Slavíková je česká textilní výtvarnice, lektorka a návrhářka. Tvoří pod značkou Apták a její trička, kterých namalovala už víc než 3,5 tisíce:), znáte z našich stránek i veletržních stánků. Irenka je však predevším výtvarnice. Ilustrovala několik knížek a než jí naplno pohltil textil, věnovala se také malbě a grafice.

A právě na základě techto zkušeností nám Apták připravil svoje první dvě autorské sady razítek pro děti. Jak se taková razítka vlastně vytváří?

Irčí, jak nápad vytvořit dvě české sady vlastně vznikl? Co tě vedlo k tomu zpracovat zrovna téma lesní zvířátka?

Nápad vznikl u českého Aladine, protože se začaly objevovat díry v nabídce pro český trh. Přeci jen jsme v Čechách svým způsobem jinak zaměření, zajímavější jsou pro děti naše zvířátka než třeba ta mořská, když máme k moři daleko. Také pro vzdělávání dětí se krásně nabízelo mít zvířátka s mláďaty, se stopami a s jejich potravou.

U sady česká abeceda je to vlastně stejné. Od původního francouzského tvůrce razítek nám scházejí háčky, kroužek nad U, písmenko CH. Také jsme dokázali technologicky vměstnat písmenka na výsekový arch tak, že jsou o dost větší, pro malé děti tedy čitelnější, uchopitelnější jak hlavou, tak i ručičkami.

vývoj písmena_600

Jak dlouho se taková grafika rodí?

To je podle složitosti zadání i obrázků. Nejdéle trvá přijít na správnou cestu, být spokojen se základním plánem, prostě vymyslet to tak, aby se to líbilo nejen tvůrci, ale pokud možno co největšímu okruhu lidí.

Přepisovat obrázky v PC technicky do vektorů už tolik času nezabere. A na konec dodělat hezký obal, technické popisky … na vnitřní straně hlavního obalu najdete i obsáhlé texty, jak s razítky pracovat, jednoduché návody na výrobky z těchto razítek, ale i nápady na výuku do škol a družin. Naše první dvě sady vznikaly asi 3 měsíce. a pak trvalo 5 měsíců, než se dostaly z výroby k nám.

monitor_450

Co bylo nejtěžší? Musela jsi studovat anatomii lesních zvířat, hledat jejich stopy, konzultovat s myslivci?

To určitě ano, anatomie je pro mě hodně důležitá, aby medvěd vypadal jako medvěd lesní a ne polární, aby nebyl menší než liška, aby nešilhal a podobně. Byla jsem také častým návětevníkem skautských a mysliveckých stránek a průvodců, absolvovala jsme takové ty lovy beze zbraní (na netu), okukovala zvířata ze všech stran a vybírala, z kterého úhlu budou pro razítko nejlepší.

Přímé konzultace s myslivci mě nenapadly, tak snad to nebyla chyba :-D.

U sady české abecedy už byly konzultace s odborníky na malé děti důležité, proto původní zdobení písmenek ustoupilo a tvar písmenek je nakonec co nejjednodušší kvůli začínajícím čtenářům. Usnadnili jsme dětem i poznávání samohlásek, ty jsou proužkované a souhlásky zase puntíkaté. Nasbírali podněty a tipy pro tvorbu s dětmi, které jsou opět uvedeny na zadní straně hlavního obalu.

vývoj lišky_600vývoj prasátko

 

Překvapilo Tě něco?

Nejvíce asi to, že některým zvířátkům nestačí razítko jedné stopy, ale musejí být dvě, protože zadní nožička dělá jiný otisk než ta přední. A pak i to, jaké krásné ohlasy chodí od lidí. Ted myslím třeba na jednu paní, která mi povídala, jak nadšeně vřískala na děti na zasněženém svahu, že tam tudy šel zajíc a že to opravdu vypadá jako na těch razítkách! Člověk se vzdělává celý život :-D.

 

Vytvářela jsi tuto sadu jenom s cílem využít ji na trička?

Rozhodně ano. Bez myšlenky na textil to u mě nejde. Původně jsem dělala razítka mnohem větší, aby na tričkách krásně vynikla. Ale to bohužel technologicky pak nešlo provést při výrobě, musela jsem je s těžkým srdcem o něco zmenšit.

P1650994 P1650981 P1650974 P1650970

Chystáš něco dalšího?

Nápadů je hodně, co by se pro český trh ještě mohlo hodit. Třeba máme rozpracovanou dětskou sadu s vláčky. Tady by byla zajímavá odpověď na otázku ohledně konzultací s odborníky, které v tomto případě proběhly až u mluvčího Českých drah. Byl moc milý, výtvarně vzdělaný a snažil se poradit. Ale i tak se ukázalo, že nejvíce k tomu stejně zase mají co říct maminkya jejich děti, pro které tato sada má být určena. A další témata bych si nechala jako překvapení.

To zní skvěle a už teď  se na další sady z Tvé dílny moc těšíme!

 

 

 

 

http://blog.aladine.cz/irena-slavikova-detem-autorske-sady-razitek-ceske...

Apták | malba na textil, autorská razítka, Apták